Kısırlık (İnfertilite)

Kısırlık (İnfertilite), Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla bir yıl boyunca düzenli ve korunmaksızın cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmamasıdır. İnfertilite, erkeklerde ve kadınlarda ortaya çıkabilen çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu durumun altında yatan birçok sebep olabilir ve çiftler genellikle üreme sağlığı uzmanına başvurarak değerlendirme ve tedavi için yönlendirilir.

Kısırlık (İnfertilite)

İnfertilite Tedavisinde Fizyoterapi Nasıl Bir Destek Sağlar?

Örneğin, bazı kadınların infertilite sorunlarına pelvik taban kaslarının zayıf olması veya kas spazmları neden olabilir. Bu durumda, fizyoterapi pelvik taban kaslarını güçlendirmek ve rahatlatmak için kullanılabilir. Fizyoterapist, pelvik taban egzersizleri, manuel terapi, masaj, yoga gibi yöntemlerle çalışarak bu sorunu hafifletebilir.

Ayrıca, infertilite tedavisi gören bazı çiftler stres, anksiyete veya depresyon gibi duygusal zorluklarla da mücadele edebilir. Bu durumda, fizyoterapist rahatlama teknikleri, nefes egzersizleri ve stres yönetimi stratejileri gibi destekleyici tedaviler sunabilir. Bu, çiftlerin infertilite tedavisi sürecinde daha iyi bir ruh hali ve genel yaşam kalitesi elde etmelerine yardımcı olabilir.

Fizyoterapi infertiliteyi tedavi etmek için doğrudan bir yöntem değildir, ancak bir doğurganlık tedavi planının parçası olarak önerilebilir veya doğurganlık sorunlarını tedavi etmek için başka yöntemlerle birlikte kullanılabilir.

RANDEVU AL

Lütfen randevu almak istediğiniz tarihi seçerek ad, soyad ve telefon bilgilerinizi gönderin. Sizlere hemen geri dönüş sağlayalım.
Yıldızlı (*) alanların doldurulması zorunludur.